Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová

Aktuality Ročník 2024

Praha, 3. 3. 2024


Jen těsně o 35 kusů se nevyprodala navýšená kapacita 1500 startovních čísel. Palestra Kbelská desítka na severovýchodním kraji Prahy i tak nabídla řadu rekordů, v ideálním počasí (13 stupňů, místy slunce a hlavně bezvětří) též bezvadnou atmosféru i s kapelou na startu a dudákem na trati. Vyhráli Marek Strnad a Bára Stýblová, oba akademické tituly získala jejich zásluhou Lékařská fakulta UK v Praze.

Od rána tu v Centrálním parku běhaly děti a probíhal wellness den, neboť tento obor tvoří páteřní nabídku Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra. Ostatně její studenti v rámci osnov závod organizují a opět ukázali, že dokáží naplnit náročné parametry. Okruh se mírně pozměnil, vedl podél obory v Satalicích a pak lehce uhnul i ve Vinoři. Finiš přivedl běžce do cíle z tunelu. Role startéra se ujal Štěpán Škorpil, uznávaný komentátor, který Kbelskou 10 mnoho let sám moderoval, a teď předal štafetu Danielu Stachovi. Ten zvládl přesně popsat i letící vojenské helikoptéry, které pozdravily borce na startu. Což ocenil i Pavel Špaček, majitel Palestry, který povzbudil všechny účastníky.

„Nastoupil jsem v kopci u cyklostezky a pak si to hlídal. Ale vždycky je těžké, když vás nahání skupina,“ usmíval se nadšený vítěz Marek Strnad, student Lékařské fakulty UK v Praze, který tak získal i titul akademického mistra ČR. Loni byl druhý, letos první a poprvé se dostal pod 31 minut (30:55). „Nádherné počasí, děkuju pořadatelům, jak to zařídili,“ přidal 23letý mladík z Nové Včelnice. Teď už ho čeká extraliga na dráze, kde sbírá body jako mílař za AC Pardubice. „Na další delší běhy by mě už trenér nepustil, mám ještě cíle na dráze. Až to tam už nepůjde zrychlit, rád se budu věnovat i silnici,“ dodal.

Druhý protnul cílovou linii Jan Halberštát (31:05) z Kerteamu a třetí další z rekordního pole téměř
stovky akademiků Jan Máša (31:09) z Olympu. Také nejlepší žena Bára Stýblová překonala svá maxima. Umístěním i časem (34:04). Navíc v den, kdy také studentka medicíny slavila 25. narozeniny. „Nikdy jsem to tady nepřepálila. Běžela jsem svoje, snažila se vždycky chytnout nějaké skupinky a poslední kilák do mrtva,“ vyprávěla mladá dáma, která také cílí na dráhu, kde se v dresu Olympu zaměřuje na steepla. „Chci tady stlačit čas pod deset a pořád mám nějakou šanci dostat se na mistrovství Evropy přes žebříček,“ prozradila plány čerstvá akademická šampionka. Druhá doběhla Adéla Hluchá (34:49) a třetí 32letá lékařka Barbora Jíšová (35:33, Eleven Run team).

Stopu zanechala i řada známých tváří. Nejlepší český triatlonista na dlouhých tratích Pavel Wohl se v rámci „železného“ tréninku držel dokonce první tři kilometry na špici. „Chtěl jsem pěkné fotky,“ smál se. „Ale i tak vydalo na osobák (32:38) na téhle trati,“ hodnotil 13. příčku. Kousek za ním (33:16) skončil Filip Vabroušek, ano, syn triatlonové legendy, jeho táta tentokrát chyběl. A pak ještě Karel Tyrpekl, ještě nedávno člen přední cyklistické stáje ATT Investments, byl 21. za 33:40. Kolik by asi dal Mathieu van der Poel? „Hodně běhám, baví mě to a je to při práci efektivnější než kolo. Funkčně na to asi mám, šlo o to si jen obouchat nohy,“ komentoval nezvyklý přerod.

Úspěšně odběhla třeba i Veronika Šípová, ligová basketbalistka USK Praha a studentka Palestry. Nebo Jiří Nečásek, marketinkový ředitel největšího středoevropského seriálu RunCzech. Ale i Víťa Drtinová, dávná účastnice jejich projektu Woman´s Challenge. Teď důchodkyně se šrouby v noze. „Já si chci užít každou minutu, co jsem si zaplatila, a limit je devadesát, ne?,“ smála se. Stihla to přesně za 74 a jednu vteřinu. Vlastní zážitkový příběh si odvezl každý z účastníků.

Jaro se tedy rozběhlo, za týden pokračuje program vyhlášenou Pečeckou desítkou, kde jsou v banku i slušné prémie, a ještě další sobotu se míří i v metropoli do terénu na Trailu Praha (10/5 km).

Kompletní výsledky najdete zde: https://www.sportt.cz/datatables/kbelska2024

Tomáš Nohejl
Foto: Petr Váňa