PALESTRA Kbelská 10 v březnu 2021 neproběhne

Aktuality Ročník 2021

První sobota v březnu je již tradiční termín pro silniční běžecký závod PALESTRA Kbelská 10. Minimálně pro běžce z Prahy a středních Čech se jedná o tradiční zahájení běžecké sezóny. V posledních letech se účastní pravidelně téměř 2 000 účastníků, přes 300 dětí v dětských kategoriích, součástí je také doprovodný program PALESTRA Wellness den.

Závod v rámci svých praxí pořádají studentky a studenti Vysoké školy tělesné výchovy a sportu PALESTRA a Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA – Vyšší odborná škola a již několik let je Akademickým mistrovstvím ČR a také několikrát oceněným závodem v anketě TOP Běžecký závod pořádané Českým atletickým svazem.

Bohužel, současná situace nutí udělat organizátory těžké rozhodnutí, před kterým stálo mnoho našich kolegů v roce 2020 i nyní. I když jsme doufali, že březen 2021 bude pořádání hromadných akcí příznivější, současná situace a výhled na nejbližší dny a týdny nám nedávají velkou naději. 

Proto jsme nuceni zrušit pořádání 35. ročníku silničního běžeckého závodu PALESTRA Kbelská 10 v jeho tradičním termínu, tedy první sobotu v březnu, která letos připadá na 6. března.

V tuto chvíli nejsme schopni závod připravit tak, jak bychom si představovali a tak, jak jsme se jej snažili po dobu naší organizace zajišťovat a nevíme, jak budou nastaveny mantinely pro konání závodů v nejbližších týdnech. PALESTRA Kbelská 10 není primárně závodem pro elitní závodníky (i když jsme hrdými organizátory Akademického mistrovství ČR), ale sezónním startem mnoha hobíků a také závodem s velkým doprovodným programem pro děti a současná omezení tyto akce nepovolují. Současně to s ohledem na jeho silniční charakter není závod, který bychom byli schopni v tradiční kvalitě připravit za dva týdny.

VŠTVS PALESTRA a ATVS PALESTRA – VOŠ jsou školy, kde se vzdělávají budoucí odborníci v oblasti sportu, wellness a celkově zdravého životního stylu, kam problematika organizování sportovních akcí patří. PALESTRA Kbelskou 10 připravují každoročně studenti prvních a druhých ročníků obou škol jako součást výuky. Na přípravě pracujeme celý podzim, přípravné práce jsou součástí výuky a samotná účast je vyvrcholením práce nejen organizačního týmu, ale také učitelů a všech zapojených studentů.

Z těchto uvedených hlavních důvodů pro nás není zcela reálný ani přechod do virtuálního prostředí a pořádání akce bez závodu a vším, co je tradiční součástí. Pokud to situace dovolí, rádi se s vámi 6. března sejdeme v Centrálním parku a půjdeme se proběhnout po několika trasách v okolí Kbel, Satalic a Vinoře, tedy tří částí Prahy, přes které vede tradiční trasa závodu.

V tuto chvíli připravujeme přesunutí termínu na podzim 2021, o dalším postupu vás budeme informovat. S čím ale počítáme, je první sobota v březnu 2022, tedy se startem běžecké sezony 5. 3. 2022 v Praze-Kbelích.

„Toto rozhodnutí jsme učinili téměř dva měsíce před konáním závodu. Vedle nejasnosti situace a s tím spojených omezení pro masový závod pro téměř 2 000 účastníků se jedná o dva hlavní důvody“, říká Tomáš Mirovský, ředitel závodu a prorektor VŠTVS PALESTRA.

„PALESTRA Kbelská 10 je jedinou velkou sportovní akci, kterou VŠTVS PALESTRA a ATVS PALESTRA – VOŠ připravují a dobrý výsledek je pro nás důležitý nejen proto, aby byli běžci spokojení, ale aby se studenti přímo v praxi seznámili s velkou sportovní akcí, kam závod se dvěma tisíci účastníků a kvalitním servisem počítáme. O toto všechno jsme letos ochuzení, protože studenti byli většinu času na distanční výuce a bylo velmi těžké je zapojit. Pro nás je právě tato část přípravy stejně důležitá. Druhým důvodem je, že součástí PALESTRA Kbelské 10 je velký doprovodný program pro děti i příchozí, který pravidelně pořádáme v Centrálním parku ve Kbelích. Při hezkém počasí se závodů dětí účastní přes 300 aktivních dětských běžců, dalších 300 se jich v roce 2019 zúčastnilo doprovodných soutěží. Organizujeme, opět s našimi studenty a partnery, diagnostické a edukativní aktivity, spolupracujeme s partnerskými organizacemi, jako je Česká olympijská nadace, Centrum Paraple, Hnutí speciálních olympiád a dalšími na skvělých projektech. Jsme vzdělávací instituce a tyto aktivity jsou nedílnou součástí toho, jak závod chceme organizovat. Doufáme, že běžci naše důvody pochopí a sejdou se s námi ve Kbelích na podzim letošního roku“.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte:

Tomáš Mirovský, ředitel závodu, mob: 603 887 419, e-mail: mirovsky@palestra.cz

Tisková zpráva ke stažení zde